Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Talent ID, aneb jak najít budoucí veslařské vítěze

Talent ID, aneb jak najít budoucí veslařské vítěze

10.11.2020

Talent ID, aneb jak najít budoucí veslařské vítěze

Račice, 10. listopadu 2020

 

Současný systém identifikace a přípravy veslařů a veslařek generuje mimořádně dobré výsledky v juniorských kategoriích, zatímco v seniorských kategoriích situace už tak radostná není. To by mohl změnit nový projekt Českého veslařského svazu Talent ID, který se zaměřuje na výběr vhodných somatotypů a jejich systematickou přípravu a motivaci. O projektu jsme mluvili s Jakubem Literou, koordinátorem Talent ID pro jižní Moravu.

Kde se zrodil nápad začít systematický hledat nové veslařské talenty?

Projekt Talent ID vznikl v rámci Českého veslařského svazu. Myšlenka je poměrně jednoduchá. Najít budoucí olympijské vítěze. Potřebujeme najít náhradu za největší veslařské hvězdy – Miroslavu Knapkovou, která letos již ukončila svoji závodní kariéru, a Ondřeje Synka. Ten tak možná udělá po Olympijských hrách v Tokiu.

Kromě hledání budoucích vítězů, musíme myslet i na financování veslařského sportu. To je vázáno na olympijské úspěchy. Proto vznikl projekt Talent ID.

Jak nové talenty hledáte?

V prvním kroku jsme začali hledat ve veslařských klubech. Jdeme po konkrétních parametrech – výška, rozpětí paží a zejména sledujeme kyslíkový test VO2 max, který měříme při jízdě na rotopedu. Hledáme ve věkové kategorii 16 až 18 let, děvčata i chlapce, kteří splňují tyto parametry, ale zatím se jim moc nedaří. V tuto chvíli jsme již vytipovali 17 talentů.

Následně s nimi pracujeme, ukazujeme jim jejich možnosti, cestu, kterou by mohli jít. Prostě dáváme jim maximální možnou péči.

Hledáte i mimo veslařský svět?

Ano. Hledáme talenty i na školách. Míříme ale i do jiných sportů. Byl jsem se podívat na ragbisty v Brně, díváme se po plavcích. Máme zjištěno, že právě z plavců bývají dobří veslaři. Na druhou stranu ale nechceme vykrádat ostatní sporty. Spíše se chceme domluvit s trenéry, aby nás spojili s těmi, kteří již s plaváním, nebo jiným sportem, skončili nebo je to přestalo bavit.

Chceme se ale také zapojit do projektu Česko vesluje, který v rámci hodin tělesné výchovy umožňuje žákům a studentům vyzkoušet si veslování na trenažerech. Tam bychom mohli nějaký mimořádný talent najít. Proto bych chtěl projekt Česko vesluje rozšířit i do Jihomoravského kraje, protože zatím se hodně zaměřuje zejména na Ústecký kraj, kde v rámci Labe arény také vznikl.

Jak dlouho budete talenty hledat?

Talent ID odstartoval letos v lednu a měl by běžet až do roku 2028. Věříme, že na olympiádě v roce 2028 by již někdo z tohoto projektu měl závodit. Časový rámec je dlouhodobý. Nečekáme, že bychom našli za první půlrok nového Ondřeje Synka nebo Miroslavu Knapkovou. Chceme pokračovat postupně a systematicky.

Kolik vás nové talenty hledá?

V rámci projektu Talent ID jsme zatím dva. Jiří Kopáč má na starosti Prahu, já zbytek republiky. V budoucnu by mělo být takových koordinátorů více podle toho, kolik dalších talentů budeme schopni najít.