Dračí lodě již nerozlučně patří k Labe aréně Ústeckého kraje
3.11.2020
Račice, 3. listopadu 2020
Moderní éra závodů dračích lodí se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival v Hongkongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. Jedním z významných center těchto závodů je i Labe aréna Ústeckého kraje. Jak se u nás tento přes dva tisíce let starý sport doprovázený nezaměnitelným zvukem bubnů rozvíjí a proč si závodníci oblíbili zrovna račický kanál, nám odpověděl Petr Klíma, prezident České asociace dračích lodí.
Dračí lodě jsou poměrně mladým spotem. Jak se vám závodí v Račicích?
Kanál Labe arény Ústeckého kraje v Račicích je nejlépe vybavená závodní dráha pro dračí lodě v ČR, která snese i mezinárodní srovnání. Nově vybudované zázemí je na špičkové úrovni. Pokud se podaří vyřešit problémy s klesající výškou vodní hladiny, bude bezkonkurenčně TOP!
Jaké závody se zde pravidelně konají?
Každoročně zde pořádáme Mistrovství České republiky dračích lodí, kde o národní tituly bojuje a akce se účastní přes 100 posádek z Čech i Moravy. V roce 2009 jsme zde pořádali mistrovství světa a v roce 2014 mistrovství Evropy.
Určitě navštěvujete závody i v zahraničí. Jak si v mezinárodní konkurenci stojí račický kanál?
V mezinárodním srovnání na základě osobní zkušenosti z regat mistrovství světa a mistrovství Evropy na dračích lodích patří račický areál ke světové špičce.
Váš svaz se společně s desítkou dalších sportovních svazů připojil k podpisu Memoranda o spolupráci. Proč?
Česká asociace dračích lodí je pravidelným uživatelem areálu Labe arény Ústeckého kraje a spojení s ostatními sportovními svazy nám přijde jako velmi vhodná forma spolupráce. Věříme, že společná komunikace jedním hlasem bude mít větší váhu při snaze o rozvoj a vylepšení areálu.
O České asociaci dračích lodí
Česká asociace dračích lodí (ČADL) je od roku svého založení (1997) v ČR jediným zastřešujícím sportovním svazem závodů na dračích lodích - dragonboat racing, který zastupuje ČR v mezinárodních organizacích IDBF(Mezinárodní federace dračích lodí) a EDBF (Evropská federaci dračích lodí.
Posláním ČADL je propagace dračích lodí, pořádání závodů a akcí na dračích lodích, organizace a řízení reprezentace ČR a celého hnutí tohoto sportovního odvětví směrem k národním i mezinárodním institucím.
Česká asociace dračích lodí v roce 2020 pořádala již 17.ročník nejvyšší sportovní soutěže - Český pohár dračích lodí, ve kterém bojují sportovní posádky (open / women / mix ) s ambicí reprezentovat ČR na mezinárodních akcích (MS a ME). Zároveň zastřešuje celorepublikovou soutěž pro amatérské sportovní a firemní mix posádky Dragon Boat Grand Prix, která v roce 2020 pokračovala již 13. ročníkem a neustále se rozrůstá. V celostátním klubovém žebříčku Národního poháru dračích lodí, který zastřešuje závodící kluby a jejich posádky všech úrovní, tak bojuje o vítěznou trofej - dračí loď. V sezóně 2019 se do soutěže opět zapojilo přes 600 posádek z celé ČR!
Česká asociace dračích lodí úspěšně pořádala i několik vrcholných světových soutěží pro hlavičkou mezinárodních federací EDBF / IDBF: ME 2006 v Praze na Vltavě, MS 2009 a ME 2014 v Račicích na kanále Labe arény Ústeckého kraje s účastí přes 3500 sportovců z téměř 30 zemí celého světa.
Aktuality
- 3.11.2020 Dračí lodě již nerozlučně patří k Labe aréně Ústeckého kraje
- 6.4.2020 Rychlé jarní Labe ve Štětí doneslo české veslaře k titulům na dlouhé trati
- 29.3.2019 Komplexní přístup ke sportu
- 29.3.2019 iDnes: “Fyzička dnešních dětí je tragická. Rodiče by je předběhli.”
- 29.3.2019 Pokyny EU pro pohybové aktivity
Aktuality
- 3.11.2020 Dračí lodě již nerozlučně patří k Labe aréně Ústeckého kraje
- 6.4.2020 Rychlé jarní Labe ve Štětí doneslo české veslaře k titulům na dlouhé trati
- 29.3.2019 Komplexní přístup ke sportu
- 29.3.2019 iDnes: “Fyzička dnešních dětí je tragická. Rodiče by je předběhli.”
- 29.3.2019 Pokyny EU pro pohybové aktivity