Labe aréna

 
 

Račický kanál je jednou ze tří podobných umělých drah na světě (Peking, Moskva), kde kromě hlavního kanálu se nachází i tzv. vratný kanál pro zpětnou jízdu lodí na start. Svým rozsahem, významem, komplementární tréninkovou kapacitou na Labi i výhodnou polohou ve středu Evropy přesahuje tato stavba výrazně nejen hranice Ústeckého kraje, ale i hranice České republiky.

Vodní kanál v Račicích je jedinou závodní dráhou v ČR, která vyhovuje jak parametrům Mezinárodní veslařské federace FISA, tak i Mezinárodní kanoistické federace ICF. Český veslařský svaz i Český svaz kanoistů zde pořádají většinu republikových šampionátů. Svá republiková mistrovství či kontrolní závody zde pořádají i slovenští kanoisté.

V areálu se pravidelně připravují během celé sezóny všechny české reprezentační týmy kanoistů a veslařů, probíhají zde soustředění členů sportovního centra mládeže. Areál pro svou přípravu využívají reprezentační týmy veslařů a kanoistů Ruska, Švédska, Finska, Francie, Japonska, Kanady, Slovenska, Nového Zélandu, Běloruska či Venezuely.

Areál je však vedle veslování a rychlostní kanoistiky využíván i pro závodní aktivity dalších sportů, jako jsou:

  1. → dračí lodě

  2. → triatlon

  3. → cyklistika

  4. → dálkové plavání

  5. → plavání pod vodou

  6. → sportovní rybaření

  7. → ledová plochá dráha


a je přístupný i široké veřejnosti z blízkého i dalekého okolí. Prakticky po celý rok je možné si na kanále zasportovat (cyklistika, běh, jízda na kolečkových bruslích, plavání, rybaření, v zimě pak bruslení, lyžování). Vody kanálu jsou VIP rybářským revírem Českého rybářského svazu, který průběžně každý rok kanál výrazně zarybňuje a pro rybáře je vyhledávaným lovištěm.

 

Veslařský a kanoistický kanál v Račicích

Račický kanál je špičkovým evropským centrem pro veslování a rychlostní kanoistiku a zároveň národním centrem pro další sporty jako jsou dračí lodě, cyklistika, rybaření, dálkové plavání, plavání pod vodou, triatlon, atp.